Najlepsze zdjęcia ślubne - czyli jakie?

Podczas jednej z rozmów z Parą Narzeczonych uświadomiłem sobie, że pojęcie "fotografia ślubna" wcale nie jest takie jednoznaczne i oczywiste. To, co dla mnie jest oczywiste często wymaga szerszego komentarza dla Państwa jako osób, które przecież na codzień ślubów nie fotografują :) a po prostu chcą mieć piękne zdjęcia. Rodzajów fotografii ślubnej jest conajmniej kilka. Mamy przecież reportaż ślubny, fotografię w studio, fotografię plenerową, którą także można podzielić na conajmniej dwa rodzaje. Młodzi narzeczeni zawsze wiedzą dokładnie jak wyobrażają sobie własne zdjęcia ślubne. Fotografowie za to nie zawsze dobrze rozumieją oczekiwania Młodych. Co gorsza - zdarza się że przekonują Młodych że najlepszym rozwiązaniem jest wybór właśnie ich oferty, która nie zawsze może spełniać ich oczekiwania. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże dopasować dostępne na rynku oferty fotograficze do Państwa potrzeb, tak aby fotograf wszystko wiedział oraz tak aby Państwo byli zadowoleni :)

Reportaż ślubny

Zaczniemy od reportażu ponieważ z mojego doświadczenia jest to najczęściej wybierany rodzaj fotografii przez Pary Młode. Polega on na tym iż fotograf ślubny podąża za biegiem wydarzeń w dniu uroczystości. Czyli mówiąc kolokwialnie "biega z aparatem" :) Osobiście uważam ten rodzaj fotografii ślubnej za zdecydowanie najbardziej emocjonujący i fascynujący. Nie, nie - nie oznacza to, że fotograf na Państwa ślubie będzie uprawiał biegi krótkodystansowe ubrany w krótkie spodenki i koszulkę z numerem zawodnika :) Przeciwnie, według mnie fotograf ślubny powinien być podczas uroczystości stosownie do niej ubrany i zamiast biegać powinien wiedzieć gdzie należy się ustawić. Tak, aby być w odpowiedniej pozycji dla danego ujęcia.

W reportażu fotografowane są wszystkie elementy ceremonii ślubnej, takie jak podejście do ołtarza, moment włożenia obrączek, uroczysta przysięga, wyjście z kościoła lub urzędu, moment kiedy w powietrzu jest kolorowe konfetti, ryż, wypuszczane są gołębie, itp. Zdjęcia nie są ustawiane, są robione "z marszu". Zazwczyczaj są to zdjęcia bardziej dynamiczne, ponieważ wydarzenia następują po sobie dosyć szybko.

Reportaż ślubny jest w mojej ocenie także najtrudniejszą odsłoną fotografii ślubnej. Jest tak dlatego, ponieważ tutaj nie ma miejsca na powtórzenie ujęcia. Para Młoda nie założy ponownie obrączek, ani nie cofnie się z powrotem do ołtarza aby pokonać ten dystans raz jeszcze. Przeoczenie danego momentu oznacza brak zdjęć i źle wykonaną pracę.

Reportaż ślubny to nie tylko rejestracja najważniejszych momentów. Oprócz nich istotna jest także umiejętność dostrzegania drugiego planu. Wzruszenie rodziców, roześmiane twarze, sceneria wnętrz, przechodnie gratulujący Młodym, detale sukni ślubnej, buty Panny Młodej - można by tak wymieniać. To tylko niektóre dodatkowe elementy, które oprócz kluczowych wydarzeń ceremonii - po prostu są. A raczej być powinny - na zdjęciach. Tutaj kluczowym kryterium dla fotografa ślubnego jest spostrzegawczość, umiejętność patrzenia oraz umiejętność szybkiego ujęcia tego co spostrzegł w estetyczny kadr.

Dlatego jeżeli chcemy mieć dobry reportaż ślubny i wybieramy odpowiedniego fotografa ślubnego dobrze jest upewnić się że w jego portfolio znajdziemy zdjęcia o charaktrze reportażu z conajmniej kilku różnych ślubów. Zdjęcia te nie powinny być pozowane lecz przedstawiać właśnie takie bardziej dynamiczne bądź kluczowe momenty. Będzie to oznaczało że fotograf umie obserwować, wie kiedy te momenty nastąpią i raczej żadnego z nich nie przeoczy. W tej kategorii posiadanie wspaniałego studia fotograficznego nie wystarczy. Potrzebne jest doświadczenie "w akcji".

Fotografia w studio

Jeżeli interesuje Państwa ten rodzaj fotografii to tutaj oczywiście studio jest już potrzebne, a właściwie nawet konieczne. Musimy naszykować się, iż sesja trochę potrwa a podczas niej fotograf będzie nas ustawiał. Zdjęcia te różnią się od tych zrobionych podczas reportażu tym, że będą - a przynajmniej powinny być - w stu procentach idealnie wykadrowane. Jest tu czas na ustawianie Młodych, regulację oświetlenia, scenerii więc zarówno jakość kadrów jak również techniczna jakość zdjęć będą "studyjne", czyli po prostu bardzo dobre. zdjęcia te mogą być bardziej statyczne - chyba że sceneria zostanie dobrana w sposób bardzo interesujący a Państwo Młodzi wykażą się energią i pomysłowością. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pomysłowością wykazał się także fotograf :)

W tym przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na to czy studio umożliwi Państwu stworzenie scenerii odpowiadającej Państwa zapotrzebowaniu. Pomoże w tym oczywiście także tradycyjnie wgląd w portfolio oraz rozmowa z fotografem.

Plener ślubny - przenośne studio czy spacer?

Opcją zdjęć ślubnych są także dosyć popularne "sesje plenerowe". Ale tu także mamy różne możliwości. Możemy zdecydować się np. na tzw. "przenośne studio". W takim wariancie fotograf zabiera ze sobą w plener akcesoria i często także osobę asystującą przy tychże akcesoriach oraz w całej sesji. Najczęściej zabierane są odpowiednie lampy, statywy a także sprzęt odbijający lub rozpraszający światło, jak blendy fotograficzne, parasolki, itp. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że możemy uzyskać fantastyczne efekty na zdjęciach - bajkowe światła a także idealne naświetlenie sceny.

Główną zaletą tego rodzaju zdjęć w plenerze jest to, że można osiągnąć rewelacyjną jakość ujęć. Zdjęcia mogą wyglądać nawet "nadnaturalnie", właśnie ze względu na duże możliwości wpływu na oświetlenie. Dodatkowo można uzyskać bardzo ciekawe efekty łącząc światło lamp ze światłem zastanym plenerze, np. interesująco wykorzystać promienie słoneczne itp. Wadą jest to, iż mamy nieco bardziej ograniczoną możliwość przemieszczania się. Zmiana miejsca fotografowania wymaga złożenia sprzętu i ponownego ustawienia go w nowej lokalizacji. Oczywiście przemieścić się można, z tym że zajmie to sporo czasu więc i na plenerową sesję ślubną tego czasu też trzeba przeznaczyć odpowiednio więcej.

Ale nie jest to jedyna opcja. Możemy bowiem zdecydować się na sesję plenerową bez sprzętu studyjnego. Jest to rozwiązanie, które również da nam bardzo dobre rezultaty. Także i tu mamy bowiem możliwość kontrolowania oświetlenia - Państwa fotograf ślubny zapewne tak czy inaczej zabierze ze sobą zewnętrzną lampę błyskową mocowaną na aparacie. Odpowiednie jej użycie pozwoli doświetlić cienie na twarzach, zrównoważyć kolory nieba, osiągnąć ciekawe efekty świetlne lub zastosować inne zabiegi związane ze światłem.

W tym wariancie fotograf najprawdopodobniej będzie pracował sam i nie będzie wykorzystywał zaawansowanych urządzeń oświetleniowych. Ponadto takiego rodzaju sesja plenerowa daje Państwu możliwość bardziej swobodnego spacerowania a także i dalszego przemieszczenia się w celu zmiany scenerii bez konieczności transportowania dodatkowego ciężkiego osprzętu.

Łączenie wariantów

Sesja plenerowa lub studyjna mogą stanowić uzupełnienie reportażu ślubnego. Każdy wariant jest możliwy do uzyskania. Reportaż ślubny różni się diametralnie od fotografii studyjnej czy plenerowej. Dlatego warto upewnić się czy fotograf na codzień pracujący w studio, ma doświadczenie także w reportażu ślubnym i czy świadczą o tym jego zdjęcia.

Dziękuję za czytanie!

Michał